18 MART ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104'ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ VE ŞEHİTLERİ ANMA TÖRENİ

TÖREN - ZİYARET 28.3.2019 08:49:25

   Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Kültür Sitesinde 18 Mart 2019 Salı günü Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Töreni düzenlendi.

   Törene; İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri ERDİL, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanı Tümgeneral Hüseyin KURTOĞLU, şehit ve gazi aileleri, fakülte öğrencileri, subay ve astsubay adayı kursiyer öğrencileri ile akademi personeli katıldı.

   Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören, Eğitim Merkezi Öğretim Başkanlığı Sosyal Bilimler Bölüm Başkanı J. Albay İsmail SIKI’nın 18 Mart Şehitleri Anma Günü konulu takdimi ile devam etti.

   Törende konuşan Akademi Başkanı Tümgeneral Hüseyin KURTOĞLU konuşmasında;
“Çanakkale! Bir ölüm kalım savaşıdır, Çanakkale! Hepimizin gönlünde bir istiklal meşalesidir, Çanakkale! Sadece geçmişimizin bir aziz hatırası değil, geleceğe yürüyüşümüzün en önemli ilham kaynaklarından birisidir. Çanakkale! Adına Türküler yakılan, yüzyıllar geçse de unutulmayacak muhteşem bir kahramanlık destanıdır. Çanakkale! Annesinin saçlarını kınalayıp cepheye gönderdiği “ Hadi yavrum, köyüne, nişanlına veda et. Sabanını, tarlanı, her şeyini feda et. Git evladım yıllarca ben oğulsuz kalayım. Hadi oğul, hadi git! Ya gazi ol ya şehit ” dediği, ana kuzularının aslana dönüştüğü yerin adıdır. Çanakkale! Kendilerini öldürmeye gelenlere bile kucaklarını açıp, yaralarını sararak dünyaya insanlık dersi verenlerin, Çanakkale! Zaferden sonra bile zafer sevincini düşman askerlerinin acısına hürmeten göstermeyenlerin, Çanakkale! İnsanlığın, savaşı yendiği yerdir!” dedi.

   Konuşmasına Çanakkale Zaferini bizlere bahşeden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz kahramanlarımızı, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle ve şükranla yad ediyorum diyerek başlayan Sayın İçişleri Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Tayyip Sabri ERDİL;

   “18 Mart Çanakkale Kurtuluş Savaşının ilk kıvılcımıdır. Türk bağımsızlık savaşının temelleri, yeniden dirilişin meşalesi Çanakkale Zaferiyle ateşlenmiştir. Mustafa Kemal’in önderliğinde ordumuz, Çanakkale Zaferinden alınan güç, moral ve motivasyon ile Anadolu ayaklanması ile Sakarya’da şahlanmış, Dumlupınar Savaşında ülkenin kaderini değiştirmiştir. Çanakkale Savaşında ve sonrasında kazanılan zaferler, Kurtuluş Savaşının ilk zaferi olurken, aynı zamanda bağımsızlık ruhunu da ateşlemiştir. İşte Çanakkale Zaferi, bu özellikleriyle, çok önemli bir dönüm noktasıdır. Bu zafer her türlü eksikliğe rağmen iyi bir savaş komutası ile yokluklar, imkânsızlıklar içinde imanla ve başarı inancıyla Türk askerinin neler yapabileceğini dünyaya gösteren önemli bir mesajdır” diyerek konuşmasını bitirdi.

   Tören Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi öğrencilerinin şiir ve müzik dinletisi ile sona erdi.

Fotoğraflar


28.3.2019 08:49:25