JANDARMA 180 YAŞINDA!

TÖREN - ZİYARET 25.6.2019 08:27:03

   Jandarma Genel Komutanlığının 180. kuruluş yıl dönümü Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi stadyumda kutlandı.

     Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törene İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet ERSOY, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif ÇETİN, Emniyet Genel Müdürü Celal UZUNKAYA, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanı Tümgeneral Hüseyin KURTOĞLU, Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet KENDİR, Ankara Valisi Vasip ŞAHİN, jandarma teşkilatı personeli, Akademi personeli ve öğrencileri, şehit ve gazi aileleri katıldı.

   Törende konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı Ersoy, Türkiye'nin zor bir coğrafyada bulunduğuna işaret ederek, bu coğrafyada yıllarca devlet olarak kalabilmenin kolay bir iş olmadığını vurguladı.

     Jandarma Teşkilatının teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek giderek güçlendiğinin altını çizdi.

    Orgeneral Arif Çetin ise Jandarma Teşkilatının, kurulduğu günden bu yana Türk milletine sadakatle hizmet etmenin gururunu yaşadığını belirterek, "Terör örgütleri üzerinden ülkemizi bölmeye, milletimizi parçalamaya çalışanlara bugüne kadar aman vermedik, bundan sonra da aman vermeyeceğiz." diye konuştu.

   Törende, Jandarma Teşkilatının en yaşlı personeli emekli Tümgeneral Hasan Cemil Erdem ve en genç personeli Jandarma Teğmen Ahmet Turan Burak da konuşma yaptı.

   Konuşmaların ardından Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde yeni kurulan Mehteran Birliği bir konser verdi.

    Jandarma köpek timlerinin gösterisi stadyumdakiler tarafından ilgiyle izlendi.

    Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) timlerinin 2 teröristin yakalanmasına yönelik senaryo icabı gerçekleştirdiği operasyon ve helikopterle 10 bin fit yükseklikten serbest paraşüt atlayışları nefes kesti. Paraşütle atlayan JÖAK.  personelinin Türk bayrağı ve Atatürk posteri açması stadyumdakilerden alkış aldı.

   Törende ayrıca, Jandarma Bando Takımı çeşitli marşlar çalarak Atatürk'ün ifadesiyle "vatan sevgisi, tevazu, fedakarlık, kahramanlık, kanun ordusu" anlamlarını taşıyan şualı ay yıldız gösterisi gerçekleştirdi.

   Tören birliklerinin geçişinin ardından jandarma teşkilatı birimlerinin çalışmalarında kullanılan özel kıyafet, araç, silah, mühimmat ve teçhizatların bulunduğu sergi alanı gezilerek kutlama töreni sona erdi.

 

Fotoğraflar


25.6.2019 08:27:03