2019-2020 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI SUBAY EĞİTİM TABUR KOMUTANLIĞI ÇANAKKALE KÜLTÜR GEZİSİ

FAALİYETLER 3.10.2019 13:44:23

   2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı Subay Eğitim Tabur Komutanlığı Çanakkale Kültür Gezisi 22-28 Eylül 2019 tarihleri arasında iki kafile halinde icra edilmiştir. Geziye; birinci kafilede 267, ikinci kafilede 296 Subay Adayı katılmıştır.

   22 ve 25 Eylül 2019 tarihlerinde Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’nden hareket ederek geziye başlayan kafileler, ilk gün intikal güzergâhında bulunan Dua Tepe, Sakarya Meydan Muharebesi ve Türk Tarihi Tanıtım Merkezi, Kocatepe, Dumlupınar Şehitliği, Şehit Sancaktar Mehmetçik Anıtı ile Zafertepe Abidesi’ni ziyaret ederek, Kurtuluş Savaşımızın kazanıldığı topraklara saygılarını ve selamlarını arz etmişlerdir. İlk gün, Bursa Işıklar Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu’na intikalle sona ermiş ve kafileler burada konaklamıştır.

   Bursa’dan Çanakkale’ye intikalle başlayan ikinci gün, Seyit Onbaşı Heykeli ve Namazgâh Tabyası, Şahindere Şehitliği, Şehitler Abidesi, Yahya Çavuş Şehitliği ve Ertuğrul Tabyası, 57.Alay Şehitliği, Conk Bayırı, Bigalı Köyü ve Atatürk Evi ile Akbaş Şehitliği’nin ziyaret edilmesiyle tamamlanmıştır. Her karışı ecdat kanıyla sulanmış Çanakkale’de, 116’ncı Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı kafilelere ev sahipliği yapmıştır.

   Gezinin üçüncü gününde Deniz Müzesi, Çimenliktepe Kalesi, Nusret Mayın Gemisi, Kabatepe Çanakkale Savaşları Destanı Tanıtım Simulasyon Merkezi ve Kireçtepe Jandarma Şehitliği ziyaret edilmiştir. Kireçtepe Jandarma Şehitliğinin ziyaret edilmesi, Gelibolu ve Bursa Seyyar Jandarma Taburlarının Çanakkale Muharebelerinde göstermiş olduğu kahramanlıkların yerinde dinlenmesi, kutsal Jandarma mesleğinin yeni taliplileri olan Jandarma subay adayları için ayrı bir anlam ifade etmiştir.

   Dördüncü günün sabahında ise kafileler Truva Atı gezi alanı ziyaretlerini müteakip, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’ne dönüş için intikale başlamışlardır. Birinci Kafile 25 Eylül 2019, İkinci Kafile 28 Eylül 2019 tarihlerinde Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’ne dönüş yaparak faliyet sone ermiştir.  


Fotoğaf

3.10.2019 13:44:23