PROF.DR.MUSA YILDIZ'IN “HOCA AHMET YESEVİ” KONFERANSI

JSGA DA ÇARŞAMBA KONFERANSLARI 20.2.2018 15:08:20

   Prof.Dr. Musa YILDIZ 31 Ocak 2018 Çarşamba günü 14.00-16.00 saatleri arasında, Fakülte öğrencileri ve Fakülte personeline “Hoca Ahmet Yesevi”  konulu konferansı verildi.

   12.Yüzyıl’da, bugünkü Kazakistan topraklarında yaşamış olan Hoca Ahmet Yesevi, Çin’den Balkanlara kadar uzanan “Uluğ Türkistan” ın manevi hayatında derin izler bırakan önemli bir mutasavvıftır. Felsefesiyle, Türk kültürünü İslamiyet’le bütünleştiren Hoca Ahmet Yesevi, Türk dünyasına hâkim olan ahlak anlayışının mimarı olmuştur. Yaşadığı dönemin hâkim dili olan Farsça yerine Türkçeyi kullanan ve İslamiyet’i Türkçe ve Türk kültürü ile buluşturan Hoca Ahmet Yesevi, bu sayede İslamiyet’in Türkistan’a yayılmasına öncülük etmiştir. Onun felsefesi, zamanla Türk dünyasının sınırlarını aşmış ve UNESCO, 2016 yılını “Hoca Ahmet Yesevi ve Fuat Köprülü Yılı” olarak ilan etmiştir. Ord.Prof. Fuat Köprülü, yaptığı bilimsel çalışmalar ile Hoca Ahmet Yesevi’yi tüm dünyaya tanıtmayı başaran ünlü tarihçimizdir.

   Hoca Ahmet Yesevi, yaşamını eğitme adamış ve kendi tabiriyle “doksan dokuz bin öğrenci” yetiştirmeyi kendisine hedef olarak belirlemiştir. Bu doğrultuda, insanın boşa geçirecek zamanı olmadığı felsefesiyle hareket eden Hoca Ahmet Yesevi, zamanın değerlendirilmesi gereken en kıymetli hazine olduğunu öğrencilerine anlatmıştır. Hoca Ahmet Yesevi’nin eğitim aşkı, bugün Türkiye ve Kazakistan Cumhuriyetlerinin ortak üniversitesi olan Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde yaşatılmaya devam etmektedir.

Fotoğraflar

1 2 3 4

20.2.2018 15:08:20