DIŞİŞLERİ BAKANI SAYIN MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU'NUN "TECRÜBE AKTARIMI" KONULU KONFERANSI

JSGA DA ÇARŞAMBA KONFERANSLARI 22.1.2019 16:21:03

   Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde geleneksel hale gelen “Çarşamba Konferansları Sayın Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU’nun katılımlarıyla 2 Ocak 2019 günü Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığı Kültür Sitesinde gerçekleştirildi. "Tecrübe Aktarımı" konulu konferansa; Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanı Tümgeneral Hüseyin KURTOĞLU, Enstitü Müdürü J.Alb. Gökhan SARI, Akademik Faaliyetlerden Sorumlu Başkan Yardımcı Vekili J.Alb. Haldun ÖĞÜT, Genel Sekreterlik Faaliyetlerinden Sorumlu Akademi Başkan Yardımcı Vekili J.Kur.Alb. Halidun EREN, Araştırma ve Eğitim Merkez Müdürü J.Alb. Engin AVCI, öğretim görevlileri  ile kursiyer ve öğrenciler katıldı.

   Türk dış politikasının işleyişine dair bilgiler veren Çavuşoğlu, Türkiye'nin tüm kurumlarıyla birlikte hareket ettiğini belirtti.

   Çavuşoğlu, "Sahada terörle mücadele ederken, sınırımızın ötesinde harekatları yürütürken masada da kazanımlarımızı kaybetmemek için birlikte çalışıyoruz. Türkiye artık sadece sahada değil, masada da güçlüdür." ifadelerini kullandı.

   Dünyanın bir geçiş döneminde olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, bir taraftan tek merkezli politika izlemeye çalışan başta ABD gibi bazı ülkelerin olduğunu, diğer taraftan da çok taraflılığı savunan ülkeler olduğunu söyledi. Girişimci olmak demenin dünyanın her yerinde var olmak demek olduğunu anlatan Çavuşoğlu, "Zamanında ihmal ettiğimiz kıtalarda olmazsak, yarın oralara gitmek için geç kalmış sayılabiliriz. Fırsatları da yakalamamış oluruz. Geçmişte sömürgeci anlayışla oralarda olan ülkelerin bugün bizim dış politikamızı sorgulamasına da müsaade etmeden dünyanın her yerinde olmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

   Çavuşoğlu, dünyada büyük gelişmelerin yanı sıra yeni fırsatların da ortaya çıktığını, Türkiye'nin de küresel sistemi tekrar revizyona tabi tutulmasını savunan ülkelerden biri olduğunu belirtti.

Fotoğraflar

1 2 3 4 2 2 2 2 2 2 3

22.1.2019 16:21:03