JANDARMA KOMANDO ÖZEL ASAYİŞ KOMUTANLIĞI EĞİTİM ÖĞRETİM BAŞKANI GAZİ JANDARMA YARBAY NECMETTİN TETİK MESLEKTE EDİNDİĞİ TECRÜBELERİ ÖĞRENCİLERE AKTARDI

JSGA DA ÇARŞAMBA KONFERANSLARI 12.2.2019 09:57:38

   Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde geleneksel hale gelen “Çarşamba Konferansları", Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı(JÖAK) Eğitim ve Öğretim Başkanı Gazi Jandarma Yarbay Necmettin TETİK’in katılımlarıyla 23 Ocak 2019 tarihinde Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Kültür Sitesinde gerçekleştirildi.

   "Tecrübe Aktarımı" konulu konferansa; Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanı Tümgeneral Hüseyin KURTOĞLU, fakülte öğrencileri ve astsubay adayı öğrenciler katıldı.

   Soru-cevap şeklinde gerçekleştirilen konferansta, Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı imkânları, kabiliyetleri, eğitimleri ve bu eğitimlerde öğrencilerin en zorlandığı alanlar gibi konularda öğrencilerin soruları cevaplandı.

   Öğrencilerin sorusu üzerine tüm  Türkiye'nin hafızasına kazınan fotoğrafın hikayesini şöyle anlattı:

   "Silopi şehir merkezinde terör örgütü mensuplarının dışarıya bırakmadığı, canlı kalkan olarak kullanmak istediği vatandaşlarımız vardı. Vatandaşlarımızın zarar görmesini istemedik. Vatandaşlarımızın tahliyesi sırasında bölücü terör örgütü mensupları, vatandaşlara ve bizim üzerimize ateş ediyordu. Soğuk bir kış günüydü. Hafif hafif kar atıştırıyordu. Bir çocuğun üşüdüğünü ve üstünde doğru düzgün kışlık elbise olmadığını gördüm. Eğildim, kendi çocuklarım gözümün önüne geldi. Ellerini tutarak nefesimle ısıttım. Korkmuş, tedirgin olmuş çocuğun gözlerinde bir gülümseme, tebessüm gördüm, çok mutlu oldum. O anlar Nusaybin'de şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Akpınar tarafından görüntülenmiş."

   Gazi olduğu terör olayının ardından mesleğe dönüş hikayesini anlatan Tetik, "Çocuk yaşta bu mesleğe başladığımız için kopamadık, bırakamadık. Bu olay sonrasında hayata sarılmamda; ailemden, komutanlarımdan ve arkadaşlarımdan gördüğüm destek haricinde en büyük katkı mesleğe geri dönüşümdür. Halen meslekte olmam, hayata sarılma maksatlarımdan birisidir." dedi.

   

Fotoğraflar

1 2 3 4 5

12.2.2019 09:57:38