Sıkça Sorulan Sorular (SSS)


Yabancı uyruklu öğrenciler için bireysel başvurular kabul edilmemektedir. Yabancı uyruklu öğrenciler ülkelerinin Jandarma ve Sahil Güvenlik teşkilatlarıyla iletişime geçmelidirler. Akademimizde eğitim ve öğretim görebilmeniz için ülkenizin Türkiye Cumhuriyeti ile imzaladığı ilgili bir anlaşma/sözleşme bulunmak zorundadır.

JSGA, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığına subay ve astsubay yetiştirmektedir. JSGA’da öğrencilerin her türlü ihtiyacı (yer, yiyecek, yatacak vb.) Devlet tarafından karşılanmaktadır. JSGA’da subay adaylarına İngilizce hazırlık sınıfını müteakip lisans düzeyinde dört yıl, astsubay adaylarına ise iki yıl boyunca akademik eğitim verilmektedir.

* Subay adayları;
- Fakültede İngilizce hazırlık sınıfını müteakip (4) yıl,
- Subay Eğitim Merkezinde (2) yıl,
- Sahil Güvenlik Hizmetleri sınıfı (1) yıl eğitim göreceklerdir.

* Astsubay adayları;
- Meslek Yüksek Okulunda (2) yıl,
- Astsubay Eğitim Merkezinde (1) yıl eğitim göreceklerdir.

* Eğitim sonunda Fakülte Mezunlarına;
- Jandarma hizmetleri sınıfı için Güvenlik Bilimleri ve Kamu Yönetimi Lisans Diploması ve yeterlilik sınavını geçmeleri durumunda Subay Diploması,
- Sahil Güvenlik hizmetleri sınıfı için ise Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği Lisans Diploması, yeterlilik Sınavını geçmeleri durumunda Subay Diploması,

* Meslek Yüksek Okulu Mezunlarına;
- Jandarma hizmetleri sınıfı için Güvenlik Hizmetleri Önlisans Diploması, yeterlilik sınavını geçmeleri durumunda Astsubay Diploması,
- Sahil Güvenlik astsubayları için ise Deniz Ulaştırma ve İşletme Önlisans Diploması, yeterlilik sınavını geçmeleri durumunda Astsubay Diploması verilecektir.
- Bu eğitimlerle ilgili detaylı bilgilere site içeriğinden ulaşabilirsiniz.

JSGA’da gün saat 06:00’da başlar. Kahvaltıdan sonra, akademik ve askeri dersler başlar. Akademik derslerden sonra öğrenciler spor yapabilir, eğitsel kol faaliyetlerine ve spor branşlarında takım faaliyetlerine katılabilirler. Cumartesi ve Pazar günleri öğrenciler izinli olarak Akademi yerleşkesi dışına çıkabilirler.
JSGA, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olan Ankara’dadır. Detaylı bilgiyi Akademi web sayfası iletişim linkinde bulabilirsiniz.
JSGA içerisinde yatakhaneler, dershaneler, kolaylık tesisleri, askeri eğitim alanları, atış poligonları, çok sayıda halı saha, spor tesisleri, stadyum, kütüphane, kondisyon salonları, yüzme havuzu, tenis kortları, basketbol ve futbol sahaları gibi tesisler bulunmakta olup, bu tesisler geleceğin temsili olan öğrencilerin istifadesine sunulmaktadır.
Türk mutfağı binlerce çeşit yemeği ve tatlısıyla dünyanın en gelişmiş mutfaklarından birisidir. JSGA, öğrencilerine günde üç öğün Türk mutfağının en iyi örneklerini sunmaktadır. Uluslararası öğrencilere sunulan yemekler Türk öğrencilerle aynıdır. Sunulan yemeklerde öğrencilerin dini inançlarına gerekli özen gösterilmektedir.
Evet, zorundasınız. Türk öğrenciler ile aynı üniformayı giyiyorsunuz. Uluslararası öğrenciler ülkelerinin bayraklarını kollarında taşımaktadırlar.
Evet. Öğrenciler hafta sonu ve resmi tatillerde izinlidirler. Dönem aralarında verilen tatillerde ülkelerine gidebilirler. Ayrıca, uluslararası öğrenciler kendi ülkelerinin ulusal bayramlarını da JSGA’da kutlamaktadırlar.
Daha önce Türkiye’de bulunmuş ise İkametgâh Tezkeresi,
-Türkiye’ye olan seyahat bilgilerinizi öncelikle ülkenizdeki askeri ataşeliğimize bildirmeniz, karşılanmanızın planlanması için önemlidir.
-Türkiye’ye ilk gelişinde Ankara içindeki havaalanı, otogar veya tren istasyonundan mihmandar tarafından karşılanır ve mezun olduktan sonra ülkesine uğurlanır.
-Öğrencinin farklı bir şehirden Türkiye’ye giriş yapması halinde; öğrencinin JSGA’ya gelmesi için yardımda bulununur.
Yabancı uyruklu öğrencilerin ailesini getirme esasları ve şartları her ülke ile yapılan protokol ve anlaşmalarla belirlenmiştir.
Sağlık işlemleri her ülke ile yapılan anlaşma / protokol / mutabakat esaslarına ile milli mevzuat usullerine göre yürütülür.
Yabancı uyruklu öğrenciler askerî sosyal tesislerde kalacak yer temini, eğitim öğretim veren komutanlıkça, öncelikle birlik vardiya yatakhanelerinden karşılanmak üzere yer talep edilen askerî sosyal tesis ve bağlı bulunduğu komutanlık ile koordine edilmesini müteakip sağlanır. Talepte bulunulması hâlinde, eğitim ve öğretim veren komutanlıkça otel, pansiyon veya ev tutmalarına yardımcı olunur.
Eğitim ve öğretim lisanı Türkçe'dir.
JSGF’ de “Kamu Yönetimi” lisans programı uygulanmakta olup, lisans programımız daha çok disiplinler arası hukuk, kamu yönetimi ve kolluk derslerini (Terörizmle Mücadele, Kriminoloji, Kriminalistik, Soruşturma Yönetimi, Kolluk Yönetimi, Suç ve Suçla Mücadele vb.) içeren bir programdır.
İlk yılı İngilizce Hazırlık Sınıfı olmak üzere toplam 5 yıl lisans eğitim- öğretimi verilmektedir.
- Beden Eğitimi ve Spor dersi bünyesinde Atletizm, Jimnastik, Pentatlon, Oryantiring, Dağcılık ve Trekking dersleri verilmektedir.
- Kolluk Müdahale Teknikleri dersi bünyesinde Kick Boks, Wing Chun ve diğer kolluk müdahale dersleri verilmektedir.
- Balistik, Atış Nazariyatı ve Atış derslerinde Tabanca ve Tüfek çeşitleri nişancı eğitimi verilmektedir.
- İkinci yabancı dil olarak ise Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Farsça ve Arapça dil dersleri verilmektedir.
İncek Şehit Savcı Mehmet Kiraz Bulvarı (Çankaya-Ankara) üzerinde bulunmakta olup Ulus-İncek hattı dolmuşları ve Kızılay Güvenpark’tan kalkan belediye otobüsleri ile ulaşım sağlanabilmektedir.
2017-2018 eğitim-öğretim yılında muafiyet uygulanmayacak olup müteakip yıllarda uygulanacaktır.

       Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

       Geçici kayıt tarihinden önce lise ve dengi okullardan mezun olabilecek durumda olmak,

       Evli, hamile, çocuklu olmamak veya herhangi bir kadınla veya erkekle nikâhsız olarak birlikte yaşamamak,

       Düzeltilmemiş nüfus kaydına göre, yirmi bir (21) yaşını bitirmemiş olmak,

       Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,

       Üniversiteye giriş sınavından Başvuru Kılavuzunda ilan edilecek olan taban puanı veya üzerinde not almış olmak, şehit ve gazi eş ve çocukları ile için belirlenen taban puanın en az % 80’ini almış olmak,

        Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde belirtilen öğrenci olur şartlarını taşımak,

       Başvuru kılavuzunda ilan edilecek olan boy-kilo aralığında olmak ve yapılacak olan Fiziki Kontrol, Fiziki Yeterlik (Spor) ve mülakat sınavlarından başarılı olmak.

JSGF’ de öğrenim dili Türkçe’ dir.
Öğrencilerin tüm ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmakta olup ayrıca öğrenci harçlığı verilmektedir.
2017-2018 eğitim-öğretim yılında 200 öğrenci alınacaktır.
2017-2018 eğitim-öğretim yılında kız öğrenci alınmayacak ancak müteakip yıllar için planlaması yapılacaktır.
Vardır. Hazırlık sınıfında başarılı olan öğrenciler, yurtdışına yabancı dillerini pekiştirmek amacıyla geziye gönderileceklerdir. Ayrıca fakültelerin diğer sınıflarında da yurtiçi kültür gezileri yapılmaktadır.
Kayıt kabul, intibak eğitimi, temel eğitim, komando ve iç güvenlik eğitimi, staj, akademik eğitim, kolluk uygulaması eğitimi safhaları olmak üzere 2 yıl eğitim/öğretim verilmektedir.
-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
-KPSS ve ALES notu olmak,
-Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
-Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, askeri okullar ile Jandarma ve Sahil -Güvenlik eğitim kurumlarından ayrılmamış veya çıkarılmamış olmak,
-Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
JSGA Adres Bilgisi:
Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi İncek Şehit Savcı Mehmet Kiraz Bulvarı 06805 Beytepe-Ankara
Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisine Ulus-İncek hattı dolmuşları ve Kızılay Güvenpark’tan kalkan belediye otobüsleri (Hat No:192-193-194) ile ulaşım sağlanabilmektedir.
SUEM öğrencileri 6 kişilik odalarda kalmakta, yeme-içme ve eğitim giyecek ihtiyaçları JSGA Başkanlığı tarafından karşılanmaktadır.
-Muvazzaf subay adayı öğrencilerine, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı okullarda bulunan askeri öğrencilere ödenen miktarda harçlık ödenir.
-Sözleşmeli subay adayı öğrencilerine ise 4678 Sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde ön sözleşme aylığı ödenir.
JSGA Komutanlığı yerleşkesi içerisinde muhtelif spor tesisleri, kapalı yüzme havuzu, dinlenme/tv izleme salonları, kütüphane, lokanta ve kafeteryaları içeren personelin kullandığı sosyal tesis ve çeşitli öğrenci kulüpleri bulunmaktadır.
Eğitim/öğretim faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla yurt dışında yürütülen eğitim/öğretim faaliyetleri, eğitim/ öğretim sistemleri ile konferans, seminer, sempozyum, panel, diğer eğitim etkinlikleri ile bilimsel toplantılar araştırılır, takip edilir ve uygun görülenlere katılım sağlanabilir. ERASMUS(+) programına katılım faaliyetleri icra edilir.
-Yemin edinceye kadar öğrencilere izin verilmez. Bu süre içerisinde geçerli mazeretler çerçevesindeki izin ihtiyaçları, Komutanlık tarafından değerlendirilir.
-Öğrencilere; resmi tatil, sömestr, evci, günübirlik, hastalık, gece yatısı, hafta sonu ve mazeret izinleri verilir.
-Hafta içi mesai bitiminde öğrencilere izin verilmemektedir.
Öğrenciler subay naspedilinceye kadar, yüklenme senedinde belirtilen harcamalar kapsamında tazminat ödemek şartıyla, yazılı olarak başvurmak suretiyle kendi istekleriyle ayrılır.
Sözleşmeli erler özel hükme tabi değildir. Sivil kaynaklı adaylar ile aynı başvuru şartlarına haizdirler.
SUEM’ e giriş sınavı, adaylar için fiziki yeterlilik ve mülakat sınavı olmak üzere iki aşamalı yapılır.
Kayıt kabul, intibak eğitimi, temel eğitim, akademik eğitim, staj, kolluk uygulaması safhaları olmak üzere 1 yıl eğitim/öğretim verilmektedir.
-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
-KPSS notu olmak,
-Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
-Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, askeri okullar ile Jandarma ve Sahil Güvenlik eğitim kurumlarından ayrılmamış veya çıkarılmamış olmak,
-Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.
JSGA Adres Bilgisi:
Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi İncek Şehit Savcı Mehmet Kiraz Bulvarı 06805 Beytepe-Ankara
Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisine Ulus-İncek hattı dolmuşları ve Kızılay Güvenpark’tan kalkan belediye otobüsleri (Hat No:192-193-194) ile ulaşım sağlanabilmektedir.
ASEM öğrencileri 6-8 kişilik odalarda kalmakta, yeme-içme ve eğitim giyecek ihtiyaçları JSGA Başkanlığı tarafından karşılanmaktadır.
Muvazzaf astsubay adayı öğrencilerine, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı okullarda bulunan askeri öğrencilere ödenen miktarda harçlık ödenir. Sözleşmeli astsubay adayı öğrencilerine ise 4678 Sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde ön sözleşme aylığı ödenir.
JSGA Komutanlığı yerleşkesi içerisinde muhtelif spor tesisleri, kapalı yüzme havuzu, dinlenme/tv izleme salonları, kütüphane, lokanta ve kafeteryaları içeren personelin kullandığı sosyal tesis ile çeşitli öğrenci kulüpleri bulunmaktadır.
Eğitim/öğretim faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla yurt dışında yürütülen eğitim/öğretim faaliyetleri, eğitim/ öğretim sistemleri ile konferans, seminer, sempozyum, panel, diğer eğitim etkinlikleri ile bilimsel toplantılar araştırılır, takip edilir ve uygun görülenlere katılım sağlanabilir. ERASMUS (+) programına katılım faaliyetleri icra edilir.
-Yemin edinceye kadar öğrencilere izin verilmez. Bu süre içerisinde geçerli mazeretler çerçevesindeki izin ihtiyaçları, Komutanlık tarafından değerlendirilir.
-Öğrencilere; resmi tatil, sömestr, evci, günübirlik, hastalık, gece yatısı, hafta sonu ve mazeret izinleri verilir.
-Hafta içi mesai bitiminde öğrencilere izin verilmemektedir.
Öğrenciler astsubay naspedilinceye kadar, yüklenme senedinde belirtilen harcamalar kapsamında tazminat ödemek şartıyla, yazılı olarak başvurmak suretiyle kendi istekleriyle ayrılabilir.
Sözleşmeli erler özel hükme tabi değildir. Sivil kaynaklı adaylar ile aynı başvuru şartlarına haizdirler.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
İncek Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bulvarı
06805 Beytepe, Çankaya/ANKARA
Tel: 0 (312) 464 74 74 (Santral)
Fax: 0 (312) 464 46 77

Şu anda siteyi 84 kişi ziyaret etmektedir.

JSGA© 2016-2019. Tüm hakları saklıdır.